דף הבית >> מאמרים >> השאלה הנצחית - האם כרית החימום היא כרית כוסמת?
כרית כוסמת – זה היה פעם! 
פעם, כשרק התחילו לייצר את כריות החימום במיקרוגל נהגו למלא אותן בכוסמת. למה כוסמת? כי באותם ימים נמכרו כריות סובקווה - כריות מלאות במעטפת (עטיף) של זרעי הכוסמת. מכאן התגלגלו דברים והחלו למלא את הכריות בזרעי הכוסמת. 

בעקבות בדיקות מקיפות שערכנו, התברר שיש חומרי מילוי טובים בהרבה. בעצם, מהי כוסמת? על פי המקרא, הכוסמת היא אחד ממיני הדגנים (יש עשרות זנים), ואולם, הכוסמת הנמכרת כיום נמנית בכלל על משפחת הקטניות.
כך או אחרת, מאחר וכרית הכוסמת התגלתה כפחות טובה, נותרה בעינה השאלה במה ממלאים את הכריות? 

סוגי המילוי המתאימים לכרית חימום במיקרוגל. 
מעניין, אבל כדי להשיב על השאלה במה ממלאים כרית כוסמת צריך לדבר טיפה על תפוצות ישראל בגולה. השימוש בתרפיית חום היה ידוע מאז ימי קדם. באותם ימים ועד להמצאת המיקרוגל, היו נוהגים למלא כרית בד בזרעים, להניח על מכסה סיר הבישול עד לחימום ואז על האיזור הכואב. 

סוגי המילוי לכריות החימום התבססו בעצם על זרעי הגידולים והמאכלים המאפיינים כל חבל ארץ ועדה. כלומר, בקווקז, עירק ובוכרה נהגו להשתמש באורז, בצפון אפריקה בגריסים או לוביה, ברוסיה בחיטה (וגם במלח) וכך הלאה. היו שמלאו את הכריות בעדשים, בשעועית קשה, אפונה, פול ואפילו בחרצני דובדבנים – סוג של מילוי שנהוג גם כיום בארצות מזרח אירופה שם הדובדבן מצוי בשפע. 

מכל סוגי המילוי של 'כרית הכוסמת' התגלו שניים כמתאימים ביותר – זנים מסויימים של חיטה וזרעי פישתן. אל המילוי ניתן להוסיף צמחי מרפא או שמנים ארומטיים כמו לבנדר, איקליפטוס, קינמון, מנטה, למון גראס, ציפורן ואחרים, הכול בהתאמה לתכונות הארומתרפיות של צמחים אלה. 

וזה הכול, או שיש עוד? 
בודאי שיש עוד סוגי מילוי ל'כרית הכוסמת'. עד כה התייחסנו אך ורק לסוגי המילוי הטבעיים בלבד. יש בשוק גם כריות חימום במיקרוגל (וכאלה שאפילו אינן צריכות מיקרוגל לשם חימום) המלאות בחומרים לא טבעיים ואשר תהליך החימום נעשה ע"י ריאקציה כימית. מאחר ואיננו דוגלים בחומרים אלה ולפי הידוע לנו כריות אלה גם לא מציעות את מירב היתרונות כמו כריות החימום במיקרוגל המלאות בחיטה או פישתן לא נוכל להרחיב עליהן את הדיבור.

השאלה הנצחית
האם כרית החימום היא כרית כוסמת?

הכינוי כרית כוסמת הפך לשם כולל שבא לתאר את כל כריות החימום במיקרוגל, מאחר ולפני שנים רבות היו יצרנים שמלאו את כריות החימום במיקרוגל בכוסמת. ואולם, יש חומרי מילוי, טיבעיים, טובים בהרבה, אוגרים יותר חום, עמידים ויעילים. אז בואו ונעשה סדר ונענה על השאלה הנצחית - במה מלאות כריות החימום?

לפרטים נוספים אפשר להתקשר אלינו:
טלפון – 09-8617926 או 09-8841048
 kar-ham@012.net.il

להזמנות פשוט להקליק כאן...